Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jaká práva?

11. 09. 2014 10:13:24
Dvě nedávné, spolu nikterak nesouvisející události ukázaly, že pokud se někdo dovolává lidských práv, neobejdeme se bez odpovědi na základní otázku: jaká práva máte na mysli?

Dvě nedávné, spolu nikterak nesouvisející události, totiž vládní jednání o kontaktech s Čínou a problematika „muslimských šátků“ ukázaly, že pokud se někdo dovolává lidských práv, jejich respektování a ochrany, neobejdeme se – máme-li alespoň trochu porozumět - odpovědi na základní otázku: jaká práva máte na mysli? Zdá se totiž, že problematika lidských práv je natolik zamlžena nejen objektivním stavem a situací ve společnosti a z toho plynoucího velmi odlišného postavení jejich jednotlivých členů, ale zejména velmi odlišným individuálním pojetím tohoto tématu těmi, kteří o lidských právech rádi hovoří.

Tedy např. kritizují-li někteří vládu proto, že při jednání o ekonomických otázkách s čínskými představiteli velmi málo nebo nedostatečně kladla důraz na otázku lidských práv, je zřejmé, že tito kritici soudí, že cílem tužeb např. čínského rolníka je, aby si mohl vybrat při často se opakujících svobodných volbách z dvaceti politických stran a hnutí, z několika stovek kandidátů, aby se mohl kdykoliv na stránkách opozičních, nezávislých periodik vyjádřit k postupu veřejných činitelů. Jistě, proč ne? Ale sotva lze přehlédnout, že naopak mnozí mají za to, že s ohledem na zdejší situaci (tedy situaci ve světě obecně spíše obvyklou, než výjimečnou) bude onen rolník spíše usilovat o to, aby měl dostatek prostředků pro život svůj i své rodiny, aby jeho děti nežily o hladu a nedostatku, aby mohly získat slušné vzdělání, aby obecně měly naději na lepší život. Ale pak je zřejmé, že ekonomické kontakty k naplnění těchto cílů svým přiměřeným dílem přispívají spíše, než úvahy a disputace o čemkoliv jiném. Jaká práva tedy máme na mysli?

Nedávná diskuse o problematice „muslimských šátků“ nastoluje jinou otázku: jak velký odklon od universalistického pojetí práv – tedy od situace, kdy ve společnosti mají všichni stejná práva a povinnosti - ve prospěch práv jen pro některé, je ještě možný ve společnosti, ve které dosud nepřevládl dojem, že dochází k vážnému narušení toho, co si členové společnosti – lhostejno zda právem či neprávem – představují pod pojmem „právní stát“.

Jde o to, zda ti, kteří přitakali názoru o diskriminačním jednání odpůrců „muslimských“ šátků, jen pokračují v odklonu od universalistického pojetí práv platných pro všechny, samozřejmě s existencí společností nejen tolerovaných, ale obecně sdílených a respektovaných výjimek. Anebo zda již nejde o počátek návratu k jinému (středověkému) pojetí práva, totiž stavu, kdy si někteří „nosili své právo sebou „. Bylo totiž v jistém období dějin obvyklé, že jiná práva platila pro Židy a jiná pro Cikány, jiná práva pro měšťany a jiná pro příslušníky šlechty. Různá práva platila pro členy různých církví. V českém království např. jiná práva měli němečtí kolonisté, kteří nepodléhali „domácímu“ právu apod. Každý si své právo nosil sebou podle svého stavu a někteří nepodléhali právu obce, země nebo státu, ve kterém se nacházeli. Nepřipomíná to někomu naši dnešní realitu?

Společnost, ve které je katalog lidských práv stále rozšiřován i o nejrůznější individuální představy o zvláštním způsobu života, kdy se považuje za možné posuzovat a determinovat práva členů společnosti podle všemožných diskriminací, genderových, věkových, menšinových, náboženských, sexuálních, atd., je obtížné postavit najisto rozsah skutečného a vymahatelného práva. Nedávno publikovaný případ britských policistů, kteří nezakročili proti sexuálním aktivitám dospělých s nezletilými dětmi, neboť k tomu docházelo (byť na území Velké Británie!) v komunitě ve které není takové jednání považováno za trestné a oni se obávali obvinění z „rasismu“, je téměř učebnicovým příkladem fungování představ o tom, že si někteří „nosí své právo sebou“. Sotva si lze pro moderní evropské pojetí práva představit něco méně nebezpečného.....

Publikováno v Právu 10. 9. 2014

Autor: Stanislav Křeček | čtvrtek 11.9.2014 10:13 | karma článku: 22.46 | přečteno: 1062x

Další články blogera

Stanislav Křeček

Nezakazovat islám! Jen nesdílet…

Výzvy k zákazu islámu jsou zcela nesmyslné a jen zhoršují již tak složitou a málo přehlednou situaci.

15.1.2015 v 10:00 | Karma článku: 20.13 | Přečteno: 1006 | Diskuse

Stanislav Křeček

Romové 2015

Na počátku roku je vhodné zamyslet se nad problémy a otázkami na které již dlouho hledáme a nenacházíme rozumné odpovědi.

11.1.2015 v 10:55 | Karma článku: 24.45 | Přečteno: 1130 | Diskuse

Stanislav Křeček

Lumpenkavárna a spol.

Lumpenkavárna se stala sociologicko-politologickým pojmem. Nevím sice jak zrovna toto jinak bohulibé zařízení k tomu přišlo, a už vůbec nevím proč „lumpen“ (z německého Lumpen (hadry), Marx: lumpenproletariát: část proletariátu politicky zcela neschopná a nepoužitelná...), ale budiž. Podívejme se však na to blíže.

19.11.2014 v 13:05 | Karma článku: 22.52 | Přečteno: 1336 | Diskuse

Stanislav Křeček

Základní práva neřeší nerovnost

Otázka lidských práv je v poslední době v českých sdělovacích prostředcích velmi frekventovaná, neboť pokusy o její řešení se hodí k nejrůznějším příležitostem.

12.11.2014 v 9:10 | Karma článku: 13.68 | Přečteno: 463 | Diskuse

Další články z rubriky Ostatní

Martina Studzinská

O významu pořádku (nejen) pro člověka

Má se dodržovat řád? A odkud pokud? Má to vůbec smysl? Nestane se při nedodržování řádu z člověka neřád? Malá úvaha nad morčecím kotcem.

27.7.2017 v 18:23 | Karma článku: 4.51 | Přečteno: 105 | Diskuse

Renata Pospiechová

Letní vzpomínání III - Západ

V roce 1987 jsme se dočkali. Po šesti letech čekání jsme dostali devizový příslib, a to ještě po známosti, a to tak zvaně společný - čili minimum deviz, tedy peněz. A poprvé jsme směli vyjet na Západ.

27.7.2017 v 17:16 | Karma článku: 12.20 | Přečteno: 178 | Diskuse

Jana Slaninová

Slavný Jednotný Zákonistán

Bylo, nebylo. Ale spíš bylo. Lidi v tom koutě světa se měli dobře. Tak dobře, že samou rozjíveností neměli co jiného na práci než to, že každý den vymysleli nějaký ten zákon. Pro Obecné Blaho. Všem stejně měřeno.

27.7.2017 v 14:33 | Karma článku: 16.15 | Přečteno: 410 | Diskuse

David Vlk

Co to s těma ženskýma dneska je????

Oněměle jsem stál u otevřené prázdné lednice a hlavou mi prolítlo, že tenhle svět se neodvratně řítí do propasti. Kde je moje pivo????

27.7.2017 v 12:09 | Karma článku: 39.36 | Přečteno: 3972 | Diskuse

Libuse Palkova

Kdo jednou miloval, bude navždy spasený

Určitě tu krásnou písničku znáte. Ona je teda původně ve slovenštině, ale já si dovolila ji uvést, možná ne docela přesně, v češtině Na myšlence, že v lásce je spása, určitě něco bude.

27.7.2017 v 9:20 | Karma článku: 12.67 | Přečteno: 405 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1269
Autor je od dubna 2013 zástupcem Veřejného ochránce práv, dříve byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, advokátem a čestným předsedou Sdružení nájemníků ČR. Narodil se 20.5.1938 v Praze, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a jiné.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.