Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Opožděná rozhodnutí

Když se před nějakými sedmi osmy roky začali majitelé činžovních domů domáhat žalobami u Evropskému soudu pro lidská práva odstranění regulace nájemného u nás a vyplacení vysokého odškodnění, byla to hodně publikovaná senzace.

 Nyní, když po dlouhých letech začal tento soud tyto žaloby zamítat, obešlo se to jen několika krátkými články. Jde však o poslední “výstřely” v dlouhé bitvě o deregulaci nájemného u nás, a tak snad je to příležitost k malému ohlédnutí.

Především je třeba spravedlivě konstatovat, že všechny polistopadové vlády se v této věci chovaly, až na několik výjimek, v celku rozumně. Přes zjevnou absenci promyšlené bytové politiky se nedaly k nějakým excesům vyprovokovat ani představami nových “pánů domácích” a pravicových zákonodárců, ani zatlačit do realizace některých radikálních řešení doporučovaných z řad akademických kruhů. Dvě události ovlivnily v minulých desetiletích vývoj bytového práva u nás způsobem, který jen velmi těžko vysvětlujeme zájemcům o tuto problematiku ze zahraničí: byla to především vyhláška Ministerstva financí č. 30/1995 Sb. a nález Ústavního soud č. 231/2000 Sb.

Zmíněná vyhláška stanovila, že zákonná regulace nájemného se od 1. 7.1993 již nevztahuje na nové nájemní smlouvy uzavírané s novým nájemcem. To mělo za následek v Evropě nevídanou skutečnost: regulace nájemného se vztahovala, bez ohledu na jejich sociální situaci, na všechny, kteří měli uzavřené nájemní smlouvy v červenci 1993, a naopak již žádná regulace se nevztahovala - opět bez ohledu na sociální situaci – na ty, kteří uzavírali nové nájemní smlouvy. Regulace nájemného nikoliv podle sociálních hledisek, ale podle data uzavření smlouvy – to opravdu bylo a je těžké pochopit...

Ve zmíněném nálezu Ústavního soudu z června r. 2001, vydaném na návrh skupiny senátorů, soud sice konstatoval, že “vlastníci jsou povinni, pokud jde o otázku zvyšování nájemného, se podřídit určitým omezením”, ale přesto zrušil vyhl. č. 176/1993 Sb. o nájemném z bytů, o které se majitelé domů domnívali, že jim brání v neomezeném zvyšování nájemného. Nedomyšleným krokem bylo však dosaženo pravého opaku: zatímco zrušená vyhláška umožňovala každý rok v červenci zvyšovat nájemné podle určitých koeficientů, zrušením této vyhlášky se nájemné začalo posuzoval podle § 696 obč. zákoníku, který stanovil, že “způsob výpočtu nájemného….jakož i případy, ve kterých je pronajímatel oprávněn jednostranně zvýšit nájemné…stanoví zvláštní právní předpis.” A jelikož tento předpis byl zrušen, nebylo možné nájemné jednostranně zvyšovat vůbec.

Žaloby na stát u ESLP byly sice zajímavou, ale nijak významnou epizodou: žalobci si vzali za vzor rozhodnutí tohoto soudu ve věci polské občanky Huten- Czapské, které soud přiznal odškodnění za to, že v jejím domě nájemci platili nájemné, které stanovil stát. Žalobci ovšem přehlédli pro ESLP podstatný rozdíl: dům paní Huten-Czpaské stále patřil, nikdy nebyl znárodněn, a tak stát zasahoval do soukromého vlastnictví. Na rozdíl od nás, kdy domy byly ve vlastnictví státu (a není rozhodné, jak stát tento majetek získal) a restituenti vstupovali do právních poměrů, které upravil jejich právní předchůdce. To, že dnes jsou tyto žaloby zamítány s odůvodněním, že žalobci nevyčerpali všechny možnosti žalob ve svém státě, je pro věc asi tak stejně významné, jako rozhodnutí Ústavního soudu ve věci žaloby na prezidenta: o podstatě sporu se nedozvíme nic…

Zablokovanou situaci se bez úspěchu pokoušeli řešit zákonodárci, ale k rozumnému řešení to nevedlo. Do věci opět zasáhl Ústavní soud několika svými nálezy z r. 2005, ve kterých stanovil, že pokud je zákonodárce nečinný (a tedy nehodlá přijmout právní předpis, který předvídalo ustanovení § 696 obč. zák.), musí se této role zákonodárce ujmout soudce a svým rozhodnutím stanovit novou výši nájemného. To sice vzbudilo jisté rozpaky u odborné veřejnosti (soudce jako zákonodárce?), ale bylo to účinné: pod tlakem nebezpečí zcela nepředvídatelného rozhodování soudů konečně zákonodárci přijali zák. č. 107/2006 Sb., který upravoval způsob regulace nájemného až do konce minulého roku. Dopadlo to s ním ovšem jako s fotovoltaikou: původně rozumné koeficienty růstu nájemného nebyly později již vládou novelizovány, což vedlo k extremnímu nárůstu regulovaného nájemného, které předstihlo “tržní” nájemné.

Dnes tedy nájemné, pokud se nájemce s pronajímatelem na stanovení nájemného nedohodne, rozhodují soudy. Podle kvality bytu, nikoliv již podle části obce, ve které se byt nachází, jako dosud. A o překvapení nebude nouze. Mohu uvést příklad ze své advokátní praxe: požadoval jsem pro klienta nájemné ve výši 65.-Kč za metr podlahové plochy. To byla cena zjištěná podle “kalkulačky”, kterou pro takové případy vydalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Soud ve Strakonicích nám však přiznal jen nájemné ve výši 25.- Kč za metr s tím, že byt nebyl pronajímatelem dlouho udržován a vše si musel nájemce pořizovat sám ze svého… Že by se nám evropské poměry vrátily i do bydlení?

Autor: Stanislav Křeček | čtvrtek 4.4.2013 15:20 | karma článku: 10,26 | přečteno: 723x
  • Další články autora

Stanislav Křeček

Nezakazovat islám! Jen nesdílet…

Výzvy k zákazu islámu jsou zcela nesmyslné a jen zhoršují již tak složitou a málo přehlednou situaci.

15.1.2015 v 10:00 | Karma: 26,73 | Přečteno: 1506x | Diskuse| Ostatní

Stanislav Křeček

Romové 2015

Na počátku roku je vhodné zamyslet se nad problémy a otázkami na které již dlouho hledáme a nenacházíme rozumné odpovědi.

11.1.2015 v 10:55 | Karma: 27,81 | Přečteno: 1348x | Diskuse| Ostatní

Stanislav Křeček

Lumpenkavárna a spol.

Lumpenkavárna se stala sociologicko-politologickým pojmem. Nevím sice jak zrovna toto jinak bohulibé zařízení k tomu přišlo, a už vůbec nevím proč „lumpen“ (z německého Lumpen (hadry), Marx: lumpenproletariát: část proletariátu politicky zcela neschopná a nepoužitelná...), ale budiž. Podívejme se však na to blíže.

19.11.2014 v 13:05 | Karma: 24,26 | Přečteno: 1499x | Diskuse| Ostatní

Stanislav Křeček

Základní práva neřeší nerovnost

Otázka lidských práv je v poslední době v českých sdělovacích prostředcích velmi frekventovaná, neboť pokusy o její řešení se hodí k nejrůznějším příležitostem.

12.11.2014 v 9:10 | Karma: 16,83 | Přečteno: 531x | Diskuse| Ostatní

Stanislav Křeček

Jiný Listopad

Ve své brněnské kanceláři mám pověšenu fotografii pořízenou někdy koncem listopadu nebo na začátku prosince 1989 v sídle tehdejší Československé strany socialistické na pražském Náměstí Republiky.

9.11.2014 v 20:00 | Karma: 11,13 | Přečteno: 584x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Emisní povolenky, jak jsou nastaveny, zadupou náš průmysl do země, řekl Bžoch

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  11:11

Přímý přenos Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

Největší hrozbou je ruský imperialismus, řekl Lipavský v Budapešti

26. dubna 2024  11:05

Český ministr Jan Lipavský na setkání se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártóem uvedl, že...

Danko dostal za nabouraný semafor pokutu a zákaz řízení. A šel zametat

26. dubna 2024

Místopředseda slovenského parlamentu a šéf vládní Slovenské národní strany (SNS) Andrej Danko...

Kdo je Matěj Ondřej Havel? Skaut a učitel dějepisu může nahradit Langšádlovou

26. dubna 2024  10:37

Za jeho životopis by se nemusel stydět ani Mirek Dušín z legendárních Rychlých šípů. Nástupcem...

  • Počet článků 171
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1279x
Autor je od dubna 2013 zástupcem Veřejného ochránce práv, dříve byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, advokátem a čestným předsedou Sdružení nájemníků ČR. Narodil se 20.5.1938 v Praze, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a jiné.

Seznam rubrik