Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Krásná hesla šokovaných ministrů

16. 05. 2014 9:25:09
Tak se z tisku (Holobyty ve Šluknově ministry šokovaly,Právo 13. 5. 2014) dozvídáme, že ministři, kteří navštívili Šluknovsko, byli šokováni realitou, se kterou se zde setkali.

Pro občana není asi příliš povzbudivé, pokud se dočítají, že ministr je šokován a tedy překvapen tím, co je lidem dobře známo a s čím se občané setkávají ve své vlastní osobní a často každodenní zkušenosti. Za jistou naději by pak jistě bylo možné považovat, kdy by šokovaní ministři měli po ruce nástroj, jak tuto jistě nepříznivou situaci změnit. Ale obávám se, že tomu tak není.

Tím kouzelným proutkem, jak se od ministrů a ministryně dozvídáme, má být urychleně přijatý zákon o hmotné nouzi, který prý učiní přítrž „kšeftu s lidskou bídou vysmátých podnikatelů“, jak o tom hřímal ministr Chovanec. Optimismus ministrů nesdílím: pokud bude důsledkem nového zákona to, že se bude těmto lidem přispívat na bydlení jen do výše nájemného, které je v místě obvyklé, resp. do výše odůvodněných nákladů na bydlení (§ 8 navrženého zákona), pak je zřejmé, že nechápeme, v čem je problém. V ubytovnách za veliké peníze (od státu) přece ti lidé nebydlí, protože chtějí, ale protože musí: nikdo jiný (soukromník ani obce) jim jiné bydlení nenabídne (z důvodů, které zde nechci rozebírat) a činí tak jen oni „vysmátí podnikatelé“, kteří z této situace nemorálně těží. Jinak by přece nic nebránilo tomu, aby si lidé z ubytoven vzali do nájmu normální byt, kterých je dost a za podstatně nižší cenu, než za ně platí stát na ubytovnách. Pokud pan ministr, jak se svěřil, viděl byt, jehož „tržní cena je tak dvě stě korun“, ale platí se za něj osm a půl tisíce, má jistě pravdu, ale problém je v tom, zda za oněch „dvě stě korun“ vysmátý pronajímatel zde lidi bydlet nechá. A nenechá-li, kdo je ubytuje?

Můžeme se jistě jako ministři pozastavovat nad tím, že v ghettu existuje „nelegální kotelna“, která nepodléhá žádným kontrolám, a divit se, proč to stavební úřad trpí, pokud si nepoložíme otázku, kdo, jak a čím bude ony „byty“ vytápět, pokud to nebude tato právně neexistující kotelna.

A slyšíme-li od paní ministryně Marksové-Tominové, že nový zákon „definuje standardy, co je bydlení a co už není“, musím se ptát, co se stane s lidmi, kteří bydlí tam, kde zákon určí, že už to bydlení není (podstatná většina ubytoven), a tedy stát na takové „nebydleni“ nebude již přispívat. Kam se ti lidé podějí?

Problematika bydlení vyžaduje jistě naléhavě řešení. Ale od těch, kteří věci rozumí a znají realitu, vědí, co je třeba změnit v právních předpisech, co si lidé v obcích o věci myslí, kde a proč se cítí ohroženi „nepřizpůsobivými“, nezaměstnatelnými a nikdy nájem neplatícími občany. Krásná hesla a šok nad realitou nikomu nepomohou.

(Psáno pro Právo 14. 5. 2014)

Autor: Stanislav Křeček | pátek 16.5.2014 9:25 | karma článku: 22.15 | přečteno: 1115x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 416 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 200 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 245 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 322 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1269
Autor je od dubna 2013 zástupcem Veřejného ochránce práv, dříve byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, advokátem a čestným předsedou Sdružení nájemníků ČR. Narodil se 20.5.1938 v Praze, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a jiné.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.