Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Byt pro soudce

3. 06. 2014 9:45:00
V r. 2007 jsem napsal tento článek o soudci J. V., který se nyní má stát předsedou Krajského soudu v Ústí n. Labem. Tak nevím....

Soudce JUdr. J. V. bydlí v Havlíčkově ulici v Mělníce v bytě, který pro něj pilným snažením obstarali jeho rodiče. Zda se ovšem takovéto snažení nedotýká nejen ctihodnosti, ale bezpochyby i nezávislosti toho, kdo je povolán nestranně prosazovat zákon a hájit práva jiných, stojí bezpochyby za pozornost.

Když se totiž matka soudce dr. J. V. stala někdy v polovině devadesátých let vlastnicí domu v Havlíčkově ulici v Mělníce, bylo o osudu manželů N., nájemců bytu v domě, rozhodnuto. Byt se v krátké době stal neobyvatelný. Bylo zastaveno vytápění bytu tím, že majitelka nechala odvézt (!) uhlí nájemců a další ukládání paliva v domě znemožnila, byl přerušen přívod vody do bytu, přerušen odpad, odpojena elektřina a dokonce zazděno okno v kuchyni bytu. Těmito bezohlednými a hrubými zásahy do práv nájemců se zabývala Policie ČR, Okresní hygienická stanice i Městský úřad v Mělníce. Tyto orgány sice vždy konstatovaly vážné závady v bytě – dokonce hygienik nařídil jejich odstranění – ale nakonec to dopadlo tak, jak je to v těchto případech časté: místní orgány nikdy nezakročily proti vlivné rodině místní podnikatelky a jen celé záležitosti nečinně přihlížely. Stejně tak se choval – kdo by se mohl divit? – i okresní soud: o žalobě nájemců na zpřístupnění bytu a odstranění závad v bytě nebylo jednání nikdy ani nařízeno.

Manželé N., kteří v předmětném bytě bydleli s malým dítětem, neměli za této situace jinou možnost, než neobyvatelný byt opustit. A za této situace se konečně rodině pana soudce naskytla možnost jednoduchého právního řešení celé věci. Byla podána proti nájemcům žaloba na přivolení k výpovědi z nájmu, neboť majitelka byt potřebuje pro svého syna dr. J. V. s tím, že poskytnutí náhradního bytu není zapotřebí, neboť nájemci si již - když jim bydlení v bytě bylo znemožněno – jiné bydlení opatřili sami.

Zdálo se, že i soudům byla celá záležitost trapná. Krajský soud v Praze několikrát rozsudky soudu prvního stupně, přivolující k výpovědi z nájmu bez náhrady bytu zrušil, objektivně konstatoval, např. v rozsudku ve věci 31 Co 192/2004, že v bytě „došlo k odpojení elektřiny, vody, topení apod.“ a že „ nezbylo žalovaným nic jiného, než aby se přestěhovali do jiného bytu“, ale nakonec oba soudy k výpovědi v r. 2004 přivolily. Manželé N. se museli bez jakékoliv náhrady z bytu vystěhovat a pan soudce se mohl konečně do takto vyklizeného bytu nastěhovat.

Problém ovšem nastal na podzim r. 2005, když Nejvyšší soud ČR ve věci 26 Cdo 2590/2004 rozsudky Okresního i Krajského soudu, přivolující k výpovědi manželů N. zrušil jako nezákonné, a obnovil tak původní právní stav, kdy se opět manželé N. stali nájemci předmětného bytu.

Člověk by očekával, že soudce, jako osoba ctící právo, za těchto okolností byt uvolní, aby v něm oprávnění nájemci mohli bydlet. Ale nic takového se nestalo. Žádost manželů N. o zpřístupnění bytu byla soudy opět ignorována a soudce JUDr. J. V. dále stále od r. 2005 bydlí v bytě, ke kterému mají, na základě rozsudku Nejvyššího soudu, právo nájmu manželé N. Nemá-li však respekt v právu sám soudce, jak pak lze od něj očekávat zákonná, nebo dokonce spravedlivá rozhodnutí?

Autor: Stanislav Křeček | úterý 3.6.2014 9:45 | karma článku: 18.46 | přečteno: 594x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 416 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 200 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 245 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 322 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1269
Autor je od dubna 2013 zástupcem Veřejného ochránce práv, dříve byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, advokátem a čestným předsedou Sdružení nájemníků ČR. Narodil se 20.5.1938 v Praze, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a jiné.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.