Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Pověšená babička pana prezidenta

4. 06. 2014 7:56:16
Rozhodně se nemíním zabývat virtuální tragédií v rodině pana prezidenta, ale rád bych se šířeji zamyslel nad jeho nedávným výrokem o tom, že „mediální poprask“ ohledně bydlení obyčejných lidí vypukne, „až se pověsí první babička, kterou majitel bytu vyhodil na ulici“.

Mnohé mediální „poprasky“ ohledně bydlení již máme za sebou od devadesátých let a tragédií lidí, kterým se zhroutil svět, když přišli bez jakéhokoliv svého zavinění o bydlení, je bezpočet. Mezi množstvím sebevražd v minulých letech by se jistě našly i ty, kde ztráta životních jistot, k nimž bydlení určitě patří, byla rozhodující příčinou. Nedávno jsem někde četl, že i známý spisovatel a bývalý politický vězeň Karel Pecka, který přežil jáchymovský lágr, nepřežil setkání s novým panem domácím, který ho hodlal vyhodit z bytu na jeho milované Malé Straně...

My, kteří jsme se zasazovali o nějakou regulaci nájemného v přechodném období po změně nejen politických, ale zejména ekonomických poměrů na počátku devadesátých let, jsme na „poprasky“ (a to je ještě slušné slovo) zvyklí, ale přece jen mne trochu zarazilo, s jakým tichem a „nevšímavostí“ to přešla podstatná část nejen novinářské obce, ale zejména ta velká skupina všelijakých analytiků a ekonomických expertů, kteří nás po celá devadesátá léta zesměšňovali a uráželi pro naše představy o řešení bydlení obyčejných lidí a vyslovovali chmurné představy o tom, kolik bude muset náš stát platit pronajímatelům jako ušlý zisk po té, co tito podali několik tisíc žalob na stát ohledně „zločinné“ deregulace nájmů, když Evropský soud pro lidská práva nám dal zapravdu a všechny tyto stížnosti zamítl. Jistě nebylo třeba si sypat popel na hlavu, ale nějaké slovíčko by se hodilo...

Pan prezident svůj drsný bonmot však použil v souvislosti s přípravou zákona o sociálním bydlení a vyslovil názor, že by „bylo dobré, kdyby se ta babička nepověsila a kdyby ten zákon o sociálním bydlení byl co nejdříve proto, že by to zlikvidovalo ubytovny“.

Obávám se, že to je vše trochu jinak. Problém pověšené či nepověšené babičky se zákonem o sociálním bydlení vůbec nesouvisí. Babička a tisíce dalších seniorů (i mladých lidí) nepotřebují úpravu nějakého „sociálního“ bydlení, protože bydlí v bytech často již mnoho let, a o žádné sociální případy se nejedná. Jenom ze mzdy, kterou pobírají, a z důchodů po celoživotní práci, už ho ale nedokážou zaplatit, protože nájmy bytů jsou zcela nesmyslně a hlavně bezdůvodně vysoké. Domnívali jsme se (jako zákonodárci), že věc se vyřeší tím, že nový občanský zákoník stanoví povinnost soudů rozhodovat o obvyklém nájemném podle zákonem stanovených kritérií. Ale jestliže např. Obvodní soud pro Prahu 3 rozhodne tak, že za byt o velikosti55 metrů čtverečníchbez jakéhokoliv vylepšení ze strany pronajímatele je přiměřené nájemné 10.000,- Kč (důchodce v bytě bydlící nabízel 8.500,- Kč, což by s pomocí příbuzných mohl z nízkého důchodu platit) a ještě navíc soud rozhodne, že tento důchodce má zaplatit náklady soudního řízení (!!!) ve výši 120.000,- Kč, pak naše naděje byla zklamána. Ale s tím zákon o sociálním bydlení nic nenadělá a není třeba na něj čekat. Stačí změnit zákon o hmotné nouzi a stanovit výši příspěvku na bydlení těm, kteří to nezbytně a odůvodněně potřebují. Pokud se ovšem nejen u nás, ale v celé Evropě (6 milionů bezdomovců a 11 milionů prázdných bytů), chceme i nadále držet „osvědčeného“ postupu, že majitel stanoví nájem bytu a stát ho bude stále znovu a znovu lidem doplácet... Poté, co jsem byl v nedávných dnech podroben „mediálnímu poprasku“, když jsem se zmínil o tom, že by snad nebylo zcela od věci, kdyby obec nebo stát mohl převzít do správy (nikoliv do vlastnictví!) nemovitost, o kterou se vlastník nestará, a využívat ji včetně obsazení volných bytů, nebudu se zde nyní pouštět do navrhování, jak toto řešit...

O tom, že by nový zákon o sociálním bydlení mohl vyřešit mediálně „vděčný“ problém ubytoven, mám ještě větší pochybnosti. Nevím, zda si opravdu všichni přejí jejich zlikvidování: není to tak dávno, co paní ministryni Jourovou navštívila delegace Romů, majitelů ubytoven, jejíž členové tvrdili, že v jejich ubytovnách je vše v pořádku a žádného zásahu ze strany státu není nezbytně zapotřebí. Jistě nemravný „obchod s chudobou“ a kořistění sociálních dávek za nekvalitní a předražené bydlení můžeme odsuzovat, ale bude to mnohem věrohodnější, až navrhneme alternativu bydlení pro tyto lidi. Zde nám zákon, ať se již bude nazývat jakkoli, nijak nepomůže, žádné nové byty nám neopatří. Kam by ti lidé z těch likvidovaných ubytoven šli? Obce, jejichž konání je odvislé od mínění občanů, tento problém reálně řešit nemohou.

Musím se ohledně zákona o sociálním bydlení vlády zastat: spěchat s jeho přijetím, když dnes nikdo pořádně neví, co by v něm mělo být a naopak ti, kteří to vědí naprosto jasně, jsou mimo realitu, opravdu není snadné...

(psáno pro Britské listy 3. 6. 2014)

Autor: Stanislav Křeček | středa 4.6.2014 7:56 | karma článku: 14.63 | přečteno: 922x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 416 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 200 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 245 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 322 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1269
Autor je od dubna 2013 zástupcem Veřejného ochránce práv, dříve byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, advokátem a čestným předsedou Sdružení nájemníků ČR. Narodil se 20.5.1938 v Praze, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a jiné.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.