Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Asi se nepolepším…

9. 10. 2014 8:00:09
Opravdu si nemyslím, že každý, kdo byl zmíněn v denním tisku, by nezbytně musel publikovat své odlišné stanovisko, ale pokud jsem opakovaně označen za nekonstruktivního škůdce tak slovutné instituce, jakým je úřad veřejného ochránce práv, snad bych pár slov k tomu sdělit mohl.

Nad výzvou A. Šabatové týkající se sociálního bydlení „Přineste konkrétné řešení, pane zástupce“ (LN 1. 10. 2014), jsem poněkud na rozpacích. Po vybudování a řízení desetitisícové organizace nájemníků, po publikování stovek článků a publikací, mně asi nezbude než těm, kteří si toho dosud nevšimli, sdělit: činím tak již dvacet let!

Bylo mi již poněkolikáté vytýkáno (naposledy v MfD 27. 9. 2014 a v LN 1. 10. 2014), že se veřejně vyjadřuji k aktuálním otázkám veřejného života a tím úřad veřejného ochránce práv poškozuji. „Já to nedělám, pokud to není v mé působnosti...“ uvedla jako příklad A. Šabatová v MfD. Naproti tomu ovšem slovenská ochránkyně práv Jana Duncová podepsala 12. 9. 2014 petici „Zastavte Putina“ a při této příležitosti uvedla: „Jsem přívrženkyní občanské společnosti. Myslím, že když se něco děje a dotýká se mě to, tak se snažím svůj názor vyjádřit.“ Zdá se tedy, že představa ombudsmana jako Sfingy mlčící k veřejnému životu není v ombudsmanských kruzích obecně sdílena...

K opakované výtce, že se nepřikláním vůbec, natož pak s nadšením, k v kanceláři ombudsmanky silně preferovanému názoru (nemám-li přímo napsat posedlosti)
o všeobecně panující diskriminaci, mohu jen poznamenat, že ani v tom nejsem sám. Podobná výtka totiž směřovala i k předchozímu veřejnému ochránci práv Pavlu Varvařovskému. A to v r. 2011 od Helsinského výboru, jehož byla A. Šabatová předsedkyní. Na dopis této instituce, který tehdy podepsali její místopředsedové
M. Kocáb a F. Valeš odpověděl P. Varvařovský takto“ „Na rozdíl od Vás si nemyslím, že svými názory ohrožuji důvěru ve svoji nezávislost a nestrannost a „útočím na samotnou podstatu či smysl ochránce“. Z reakce jiných čtenářů naopak vyplývá, že jsou rádi, že český ombudsman (a v mém případě – dovolím si neskromně parafrázovat - jeho zástupce, pozn. SK) má vlastní rozum a soudnost.... To, že se o něčem hodně mluví (v našem případě o údajné všudypřítomné diskriminaci) ještě neznamená, že se to také hojně vyskytuje.“

A obecně k právu vyjadřovat vlastní názor P. Varvařovský tehdy napsal: „Jistě nemusíte s mými názory souhlasit. Jako organizace hájící lidská práva a svobody byste však měli hájit i moje právo vlastní názor svobodně projevovat a ne mne okřikovat jako zlobivého žáčka. Jsem na to už trochu starý a snad i alergický“. Trochu starý jsem, alergický sice nikoliv, ale lépe bych své pocity nad celou touto trapnou událostí vyjádřit nedokázal....

(Pod názvem „Ombudsman není mlčící Sfinga“ otištěno 8. 10. 2014 v LN)

Autor: Stanislav Křeček | čtvrtek 9.10.2014 8:00 | karma článku: 39.66 | přečteno: 4294x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 416 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 200 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 245 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 322 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1269
Autor je od dubna 2013 zástupcem Veřejného ochránce práv, dříve byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, advokátem a čestným předsedou Sdružení nájemníků ČR. Narodil se 20.5.1938 v Praze, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a jiné.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.