Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidská práva: ani katastrofa ani šance!

10. 10. 2014 21:25:44
Již několik týdnů probíhá na stránkách Práva i v jiných tiskovinách (A2) intelektuální debata o pojetí lidských práv mezi P. Drulákem a J. Přibáněm.

Již několik týdnů probíhá na stránkách Práva i v jiných tiskovinách (A2) intelektuální debata o pojetí lidských práv mezi P. Drulákem a J. Přibáněm. Bylo by to pro běžného čtenáře jistě zajímavým, ale asi málo praktickým povídáním nebýt toho, že jako příklad pro svá tvrzení o prioritě „základních“ lidských práv před právy sociálními a ekonomickými uvádí P. Přibáň příklady ze života právě těchto obyčejných lidí. Nedávno psal o tom, že čínský rolník „bojující s nadnárodními korporacemi používá obyčejný selský rozum a ví, že bez základních práv a svobod, jakými jsou svoboda projevu a shromažďování, nebo právo na řádný soudní proces se nemůže dovolat ani žádných sociálních práv...“ V článku „Lidská práva: katastrofa nebo globální šance?“ (Právo 18. září 2014) pak se P. Přibáň na tento příklad odvolává a píše, že „ do tohoto příkladu můžeme dosadit mongolské švadleny nebo českého automechanika...“, neboť jejich osud podporuje „jednoduchý logický závěr, že bez dodržování základních lidských práv nejsou vynutitelná ani práva sociální a ekonomická“.

Nevím, odkud autor bere informaci o tužkách čínského rolníka nebo mongolské švadleny, ale bezpečně vím, že přehlíží jednu ze základních realit současného světa: oni „rolníci a švadleny“ neprchají ze svých zemí do Evropy nebo do USA proto, že by jim doma chyběla „základní lidská práva“, ale proto, že jim jde o mzdu, sociální zabezpečení a slušný život, tedy spíše o práva sociální a ekonomická. A co víc: nejen že většina z nich se, žel, nehodlá nikterak podílet na realizaci lidských práv zdejších občanů, ale přináší si sebou a hodlá zde realizovat své vlastní pojetí práv, které je s pojetím lidských práv která má na mysli P. Přibáň v zásadním rozporu.

Je to vše asi trochu jinak: onen rolník „bojujícími s nadnárodními korporacemi“ resp. s jejich vlastníky, musí bojovat právě proto, že tito vlastníci realizují jedno ze základních lidských práv, totiž právo vlastnit majetek, které však v současném světě zplanělo tak, že v konkrétní zemi 2% obyvatel vlastní 40% národního bohatství a 80% „rolníků a švadlen“ nevlastní nic. A i onen „český automechanik“ jehož životní úroveň je samozřejmě nesrovnatelná s úrovní života jmenovaných „rolníků a švadlen“ by jim vysvětlil, že realizovat svá základní lidská práva má sice zaručeno, neboť shromažďovat se, psát a cokoliv říkat může podle libosti, aniž by to však mohlo jeho ekonomické postavení jakkoliv reálně ovlivnit.

P. Přibáň se ve zmíněném článku sugestivně ptá: „Je pro lidskou důstojnost skvělé, když tyranská vláda zajistí svým lidem blahobyt?“ Nevím, co autor soudí o lidské důstojnosti milionů bezdomovců, beznadějně chudých a sociálně vyloučených lidí v zemích „netyranských vlád“, kde jsou základní lidská práva bezpečně zajištěna, ale vím, že proti vládám, které si s lidskými právy, jak je chápe P. Přibáň, žádné starosti nedělají a přesto zajišťují svým občanům blahobyt (např. Saudská Arábie nebo Bahrajn), se nebouří tito občané, ale takoví obhájci lidských práv jakými jsou např. bojovníci „islámského státu“.

Postmoderní svět je totiž dnes zcela jinde, než byl v době, kdy se sepisovala Všeobecná deklarace lidských práv. Podmínky života lidí se mění a vše lidské (a ničím jiným „základní lidská práva“ nejsou) se mění s nimi. Čím dříve to i renomovaní zastánci „ základních lidských práv“ pochopí, tím dříve přestane většina společnosti nad některými představami nechápavě kroutit hlavou....

Pod titulkem „ Kvůli čemu prchají švadleny“ bylo otištěno v Právu 8. 10. 2014

Autor: Stanislav Křeček | pátek 10.10.2014 21:25 | karma článku: 12.48 | přečteno: 310x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 416 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 200 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 245 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 322 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1269
Autor je od dubna 2013 zástupcem Veřejného ochránce práv, dříve byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, advokátem a čestným předsedou Sdružení nájemníků ČR. Narodil se 20.5.1938 v Praze, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a jiné.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.