Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezakazovat islám! Jen nesdílet…

15. 01. 2015 10:00:39
Výzvy k zákazu islámu jsou zcela nesmyslné a jen zhoršují již tak složitou a málo přehlednou situaci.

Zakazovat jakékoliv přesvědčení je mimo úroveň civilizace, které jsme dosáhli, a jsem přesvědčen, že historie i našeho národa přináší dostatek důkazů o tom, že zakazovat víru nebo náboženské přesvědčení nemá žádný praktický smysl a vede k důsledkům právě opačným.

Urážet někoho pro jeho náboženské nebo ostatně jakékoliv jiné přesvědčení by jistě bylo zavrženíhodné. Ale na straně druhé je třeba zvažovat, jak neurazit ty, kteří urážku karikaturou v novinách (která jinak urážela kde koho) považují za důvod k teroristickému útoku a k vraždění. Zda za urážku budeme považovat naše obvyklé, zákonné a s obecně sdílenými dobrými mravy souladné jednání, které u nás doma je obvyklé, si musíme rozhodnout sami. Navrhuji, abychom tak nečinili, a ti, kteří tu s námi nebo vedle nás chtějí žít, by to měli respektovat.

Pak jistě nebudeme rušit vánoční stromky a vánoční jesličky, jak tomu bylo vloni v několika obcích západní Evropě i USA, neboť zmínky o Vánocích prý muslimy uráží, nebudeme z týchž důvodů vyřazovat z nabídky hraček prasátka, jak to učinila anglická firmy The Early Learning Centre, nemusíme, opět z týchž důvodů ze školních osnov vypustit zmínky o holocaustu (pokud tam vůbec jsou), jak to učinili v Anglii, nemusíme se znepokojovat tím, že kozel Mikeš na obrázcích Josefa Lady prý muslimy uráží (kocour Mikeš prý zase vadí Romům – chudák Lada...), nebudeme řešit požadavek na zákaz cestování se psy v autobusech a s chozením se psy na ulicích, jak to činí ve španělské Lleidě, neboť pes je podle Islámu nečisté zvíře, není třeba vyřazovat ze školní četby Dantovu Božskou komedii, jak to navrhuje organizace Gherush92 (která má prý statut zvláštního poradního orgánu Ekonomické a sociální rady OSN!), neboť toto dílo prý šíří nenávist k muslimům a homosexuálům, nebudeme snad trestat hlučné důchodce, jak to učinil rakouský soud, který uložil 63 letému Helmutu G. pokutu 800 EUR, neboť prý jódlováním napodoboval hlas muezzina v sousední mešitě a tím urážel muslimské spoluobčany, nebudeme zakazovat pokladničky ve tvaru prasátek, jak to učinili v birmighamské čtvrti West Midlans a již vůbec nemusíme respektovat návrh Strany zelených v Německu, aby jedna sloka hymny byla v jazyce muslimů, tedy např. v turečtině a aby přestupky muslimů řešili muslimští policisté a soudili muslimští soudci. A jistě také i nadále budeme bití neposlušných žen a dětí považovat za domácí násilí bez ohledu na to, že tuto činnost podle některých povolil (doporučil? Schválil?) Bůh. Některé z příkladů zde uvedených publikoval nedávno internetový magazín Sasazu, ale podobných příkladů toho, co se nám nebude líbit bychom jistě našli více. Ohledně oblékání a zahalování se např. velmi přesně v Týdnu vyjádřila eurokomisařka pro spravedlnost a rovné příležitosti Věra Jourová.

Ale musíme se rozhodnout rychle. Obávám se, že po posledních událostech je času na rozhodování zase o něco méně....

Psáno pro Právo

Autor: Stanislav Křeček | čtvrtek 15.1.2015 10:00 | karma článku: 20.13 | přečteno: 1014x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Ostatní

Radka Kielbergerová

Třetí listopadová neděle je Světovým dnem vzpomínky na oběti dopravních nehod

Je sychravo pro tělo i duši a dnes dvojnásob. Pozůstalí nezapomenou nikdy, to zkrátka nelze. Nejde o jitření bolesti, ale o to, že připomínky děláme pro vážnost věci. Kéž tohle oznámení zní odevšad z médií a nutí nás jít do sebe.

19.11.2017 v 23:43 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 26 | Diskuse

Libuse Palkova

Bůh je slovo pro-já nevím

Bůh nestvořil člověka, jak tvrdí některé pohádky pro dospělé, ale člověk stvořil Boha, když si nevěděl rady s některými záhadami, třeba s vysvětlením přírodních jevů.

19.11.2017 v 20:49 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 416 | Diskuse

Štěpánka Semecká

Sametové dny bez navýšení

Sametové dny bez navýšení aneb další nedělní glosa o tom, co nám demokracie dala a vzala. Bylo, je a nebo tedy snad ano, bude líp?

19.11.2017 v 20:33 | Karma článku: 8.12 | Přečteno: 200 | Diskuse

Petr Laierman

Krátké setkání dvou světů

S blížícím se závěrem listopadu se zima pomalu chystá převzít vládu nad přírodou. Chladné dny s prvními ranními mrazíky ztěžují volně žijícím zvířatům hledání potravy. Začínáme proto přisypávat nejprve něco málo okolnímu ptactvu.

19.11.2017 v 18:25 | Karma článku: 14.19 | Přečteno: 245 | Diskuse

Zdenek Pfeifer

Tajemná vila

Soudružka učitelka okřikovala rozdováděnou třídu prvňáčků nevědomky šeptem. Tak magicky na ni působilo prostředí čekárny v našem zdravotním středisku, kam nás přivedla na preventivní prohlídku...

19.11.2017 v 17:50 | Karma článku: 11.30 | Přečteno: 322 | Diskuse
Počet článků 171 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1269
Autor je od dubna 2013 zástupcem Veřejného ochránce práv, dříve byl poslancem Poslanecké sněmovny PČR, advokátem a čestným předsedou Sdružení nájemníků ČR. Narodil se 20.5.1938 v Praze, pracoval jako horník, dělník, geolog, výtvarník a jiné.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.